
Kontrola podmiotu leczniczego przez organ rejestrowy jest w zasadzie nieunikniona. Spośród licznych organów, które mogą skontrolować Twoją placówkę, kontrola wojewody jest tą, która na pewni Cię nie ominie.
Co obejmuje kontrola podmiotu leczniczego?
W trakcie kontroli placówki medycznej wojewoda jako organ rejestrowy, bada zgodność z prawem prowadzonej działalności. Innymi słowy, chodzi o sprawdzenie, czy spełniasz wszystkie formalnoprawne wymogi prowadzonej działalności.
Regulamin organizacyjny podmiotu leczniczego
Urzędnicy sprawdzą regulamin organizacyjny Twojej placówki. Zweryfikują również zgodność stanu faktycznego z wpisem w RPWDL. Kontrolujący sprawdzą, czy regulamin Twojego podmiotu zawiera wszystkie wymagane prawem elementy.
W trakcie kontroli placówki medycznej organ rejestrowy sprawdzi również, czy odpowiada stanowi faktycznemu, czyli np. czy struktura organizacyjna Twojej placówki jest zgodna z treścią regulaminu.
Wojewoda sprawdzi, czy wszystkie jednostki organizacyjne w ramach Twojego podmiotu zostały ujawnione w rejestrze. Przed rozpoczęciem kontroli upewnij się również, czy rodzaj prowadzonej działalności oraz zakres udzielanych świadczeń odpowiada temu, co widnieje w rejestrze.
Regulamin podmiotu leczniczego musi zawierać postanowienia następujące elementy:
- firma albo nazwa podmiotu;
- cele i zadania;
- struktura organizacyjna zakładu leczniczego;
- rodzaj działalności leczniczej oraz zakres udzielanych świadczeń zdrowotnych;
- miejsce udzielania świadczeń zdrowotnych;
- przebieg procesu udzielania świadczeń zdrowotnych, z zapewnieniem właściwej dostępności i jakości tych świadczeń;
- organizację i zadania poszczególnych jednostek lub komórek organizacyjnych zakładu leczniczego oraz warunki ich współdziałania;
- warunki współdziałania z innymi podmiotami wykonującymi działalność leczniczą w zakresie zapewnienia prawidłowości diagnostyki, leczenia, pielęgnacji i rehabilitacji pacjentów oraz ciągłości przebiegu procesu udzielania świadczeń zdrowotnych;
- wysokość opłaty za udostępnienie dokumentacji medycznej;
- organizacja procesu udzielania świadczeń zdrowotnych w przypadku pobierania opłat;
- wysokość opłaty za przechowywanie zwłok pacjenta przez okres dłuższy niż 72 godziny (nie dotyczy placówek ambulatoryjnych).
- wysokość opłat za świadczenia zdrowotne;
- sposób kierowania jednostkami lub komórkami organizacyjnymi zakładu leczniczego;
- postanowienia dotyczące monitoringu wizyjnego
Regulamin organizacyjny podmiotu leczniczego spełniający wszystkie wymagania prawne znajdziesz w naszym sklepie.
KLIKNIJ TUTAJ 👇

Ubezpieczenie OC, dokumentacja medyczna i prawa pacjenta
Jednym z Twoich podstawowych obowiązków jest posiadanie ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej. Kontrola wojewody obejmuje również sprawdzenie, czy realizujesz ten obowiązek. Kontrolujący sprawdzą, czy masz ważną polisę OC oraz czy zgadza się suma ubezpieczenia.
Warto, żebyś pamiętał, że masz również obowiązek prowadzenia dokumentacji medycznej na zasadach określonych w ustawie o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta. Kontrola wojewody sprawdzi, czy prawidłowo ją prowadzisz i bezpiecznie przechowujesz.
Sprawdzone zostanie również, czy udostępniając dokumentację medyczną nie naruszasz przypadkiem praw pacjenta (np. zbyt długo ociągasz się z jej wydaniem). Skoro już jesteśmy przy prawach pacjenta – kontrolujący sprawdzą również, czy udostępniasz swoim pacjentom informację o ich prawach (najczęściej robi się to w formie tzw. karty praw pacjenta).
Kontrola pomieszczeń i urządzeń placówki medycznej
Swoją działalność możesz prowadzić wyłącznie w pomieszczeniach i przy wykorzystaniu urządzeń, spełniających wymogi prawa. Chodzi przede wszystkim o wymogi z rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie szczegółowych wymagań, jakim powinny odpowiadać pomieszczenia i urządzenia podmiotu wykonującego działalność leczniczą.
Personel placówki medycznej
Jednym z ważniejszych elementów sprawdzanych w trakcie kontroli są uprawnienia Twojego personelu medycznego. Zawierając umowy z lekarzami, pielęgniarkami, fizjoterapeutami, czy innym personelem, musisz pamiętać, by udokumentować ich wykształcenie, czy prawo wykonywania zawodu.
Odpady medyczne w podmiocie leczniczym
I wreszcie, to, co tygrysy lubią najbardziej – odpady medyczne. Czyli przede wszystkim dokumentacja potwierdzająca prawidłowe gospodarowanie i utylizację odpadów medycznych w Twojej placówce. Kontrolujący będą chcieli zobaczyć m.in. umowę na odbiór odpadów medycznych, czy prowadzoną przez Ciebie ewidencję odpadów.
Jeżeli chcesz lepiej przygotować się do kontroli wojewody, pobierz CHECKLISTĘ